Genetik ve Sağlık içeriğine geri dön

Serebral Palsi

Serebral Palsi Nedir?
Serebral palsi, vücudu hareket ettirme ve pozisyon verme zorluğuna sebep olan bir kas kontrolü hastalığıdır. Hareketi kontrol eden beynin küçük bir kısmı, doğumdan önce veya sonra yaşamın erken döneminde çocuk halen bir bebek iken zarara uğramıştır. Kaslar, beynin zarar gören kısmından yanlış talimatlar alır. Bu, kendilerini sert veya gevşek hissettirir. Serebral palsi, çocukları özürlü hale getiren bir durumdur. Bazen zarar, görme, işitme, iletişim ve öğrenme ile ilgili zorluklara sebep olabilen diğer beyin kısımlarını etkiler.
Serebral palsi çocuğu yaşam boyu etkilemektedir. Beyindeki zarar kötüleşmez, fakat çocuk büyüdükçe etkiler daha fark edilir hale gelir. Örneğin kemik ve eklemlerde şekil bozuklukları gelişebilir.
Serebral palsi her çocuğu farklı şekilde etkiler. Orta derecede etkilenmiş bir çocuk hafif bozulmuş denge ile yürümeyi öğrenecektir. Diğer çocuklar ellerini kullanma zorluğu yaşayabilir. Ciddi şekilde etkilenmiş çocuk, oturmayı öğrenmek için yardıma gerek duyabilir ve günlük görevlerinde bağımsız olmayabilir.
Serebral palsiye her ülkede rastlanır. Doğan her üç yüz çocukta yaklaşık birisinde serebral palsi geliştiği bildirilmektedir.
Serebral palsili tüm çocuklar, erken eğitim ve öğretimden yarar görebilir. Hiçbir tedavisi olmamasına rağmen, çocuğa yardım etmeye ne kadar erken başladığımıza ve beynin ne kadar zarar gördüğüne bağlı olarak, etkiler azaltılabilir. Yardım ne kadar erken başlatılırsa, o kadar fazla gelişme kaydedilebilir.

Terimler:
Serebral: Beyne ait (Serebrum: Beyin)
Palsi: Kasın felç olma durumu
Spastisite: Kasların aşırı gergin ve sert olması
Deformite: Kemik ve eklemlerdeki şekil bozukluğu
Kontraktür: Eklem kısıtlılığı veya kas kısalığı nedeniyle istenen hareketin Yapılamaması
Atel: Eklemleri belirli pozisyonlarda sabit tutmaya yarayan yardımcı cihaz veya ekipman. Bazı ateller eklemlerde hareketi kolaylaştırmak için de kullanılabilir.Engel Dünyası Videoları

(Aşağıdaki listeden izlemek istediğiniz video dosyasına tıklayınız.)

(Güvenlik amaçlı bir ağ tarafından video, müzik, oyun gibi dosyaları açamayabilirsiniz. Bu engel, güvenlik sunucunuz nedeniyledir. Engellenen sayfaları açmak için buradan indireceğiniz programı kullanabilirsiniz.)

Facebook Yorumları